گیاهان دارویی و پزشکی،

مسوول رشته گیاهان دارویی مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) گفت: کشور ما دارای ظرفیت بسیار بالایی در زمینه گونه های گیاهان دارویی و مصرف سنتی آن است، اما متاسفانه درصد بسیار پایینی از این ظرفیت به بالفعل تبدیل شده است.

دکتر حسن نظریان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در تاریخ کهن ، ایران با کشورهای چین ، هند، یونان ، مصرو فرانسه که فعالیت های زیادی در زمینه گیاهان دارویی داشتند همگام بود که بعدها این فعالیت کمرنگ شد.
وی اظهار داشت: اما از حدود 20 سال پیش تاکنون کارها و اقدامات خوبی در زمینه مصرف گیاهان دارویی و فرهنگ سازی آن در جامعه صورت گرفته است، اما کافی نیست و نیاز به تلاش بیشتری دارد.
نظریان با اشاره به برگزاری اولین همایش صنعت گیاهان دارویی ایران در نهم و دهم اسفندماه در تهران گفت: فرهنگ سازی این صنعت در کشور از اهمیت زیادی برخوردار است و اینکه جوانان امروز مطلع شوند که چه گیاهان مفیدی در کشور وجود دارد از اهمیت زیادی برخوردار است.
دبیر علمی همایش صنعت گیاهان دارویی ایران با تاکید براینکه ما از آنچه که در زمینه گیاهان دارویی در توان داریم استفاده نمی کنیم افزود:‌ باید رشته گیاهان دارویی در دانشگاه ها تقویت شود تا به سطوح بالای مدارج علمی ارتقاء یابد.
نظریان اظهار داشت: فرهنگ سازی ، بالا بردن اعتقادات و سطح دانش مردم ، معرفی خواص گیاهان دارویی و آموزش از جمله اقداماتی است که باید برای شناساندن علم گیاهان دارویی درکشور صورت گیرد.
وی تاکید کرد: بخش زیادی از این مسوولیت در راستای حمایت از افرادی که رشته گیاهان دارویی را به عنوان پیشه اختصاصی خود انتخاب می کنند بر عهده دولت است.
مسوول رشته گیاهان دارویی مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) گفت: کشور ما به دلیل تنوع اقلیمی از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است به گونه ای که بیش از هشت هزار گونه گیاهی در کشور شناسایی شده که ازاین تعداد حدود 10 درصد دارویی است.
وی افزود: البته اکثر گیاهان موجود در کشور دارای خاصیت رنگزایی ، عطری و دارویی هستند و حتی در کتب دینی و سنتی ما نیز از آنها یاد شده است.
نظریان با اشاره به تنوع اقلیم کشور ما گفت: شمال کشور دارای اقلیم خزری ، جنوب بلوچی ، غرب زاگرس و مرکز ایرانی تورانی است ازاین رو در هر اقلیم گونه هایی متناسب با همان آب و هوا رشد می کند که نیاز به شناختن و شناساندن دارد.
وی ادامه داد: درهمین راستا مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) اقدام به برگزاری اولین همایش صنعت گیاهان دارویی کرده است.
دبیر علمی همایش صنعت گیاهان دارویی ایران افزود: دراین همایش پنج کارگاه آموزشی با هدف ارتقاء سطح کیفی ، ‌بستر سازی برای بهره گیری از دیدگاه ها و تجربیات اساتید و کارشناسان برگزار می شود.
نظریان گفت: آشنایی با گیاهان دارویی ، آشنایی با ترکیبات گیاهان دارویی ، شناخت عوارض جانبی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و اختیاط در مصرف آنها ، عمل آوری گیاهان دارویی از جمله محورهای کارگاه های این همایش است.
وی گفت: همچنین کارگاه تخصصی آموزش عملیاتی تکنولوژی فرآوری گیاهان دارویی نیز روز بعد از همایش یعنی 11 اسفندماه برگزار می شود.
اولین همایش علمی توسعه صنعت گیاهان دارویی با همت مرکز عالی امام خمینی وزارت جهاد کشاورزی روزهای نهم و دهم اسفندماه در تهران برگزار می شود.

نخستین همایش علمی توسعه صنعت گیاهان دارویی ایران برگزار می شود

یکشنبه 27 دی 1388

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :حمید


نخستین همایش علمی توسعه صنعت گیاهان دارویی ایران برگزار می شود
نخستین همایش علمی توسعه صنعت گیاهان دارویی در ایران طی روزهای نهم و دهم اسفند ماه امسال برگزار می شود.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی همایش گیاهان دارویی ایران ، دبیر اجرایی این همایش گفت: این همایش با هدف توسعه کمی و کیفی آموزش های علمی - کاربردی گیاهان دارویی ، ارتقای قابلیت های علمی - کاربردی و کار آفرینی دانشجویان ، توسعه صنعت گیاهان دارویی کشور و تلاش در جهت اصلاح الگوی تولید ، بهره برداری فرآورده های توسعه و مصرف گیاهان دارویی برگزار می شود.
مهندس مرتضی صاحبدل اظهار داشت: این همایش به همت مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره ) وزارت جهاد کشاورزی به مدت دو روز در تهران برگزار می شود.
وی تصریح کرد: رشد روز افزودن گرایش به تولید و مصرف فرآورده های طبیعی به ویژه گیاهان دارویی در کشور های مختلف جهان به خصوص کشورهای توسعه یافته ، وجود استعدادهای بالقوه ، تنوع اقلیمی کشور و نیز سرمایه گذاری های انجام گرفته در بخش خصوصی برنامه ریزان اقتصادی کشور موجب حرکت گسترده مجامع علمی - آموزشی به سوی طرح ریزی ساختاری نوین برای توسعه بنیادی علوم گیاهان دارویی و تولید و عرضه اقتصادی آن شده است .
صاحبدل خاطر نشان کرد: این همایش در راستای توسعه علوم ذیربط و تقویت جایگاه آن در عرصه گیاهان دارویی ، ارایه آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی کارشناسان ،اساتید و محققین و گسترش فرهنگ تولید و مصرف گیاهان دارویی در کشور برگزار خواهد شد.
وی محورهای این همایش را مسایل ،تنگناها و راهبردهای توسعه آموزش علمی -کاربردی گیاهان دارویی ، ترویج و توسعه صنعت گیاهان دارویی ، توسعه تحقیقات گیاهان دارویی و توسعه صادارت گیاهان دارویی عنوان کرد.
راهبردهای توسعه فرآوردهای استحصال و استخراج گیاهان دارویی ، اصلاح الگوی تولید ، بسته بندی و مصرف گیاهان دارویی ، اقتصاد ، تولید ، بازاریابی و بازار رسانی گیاهان دارویی ،شناسایی پراکنش بوم شناسی و فنولوژی گیاهان دارویی و کشت اصلاح و اهلی کردن گیاهان دارویی نیز از محورهای این همایش است.
به گفته صاحبدال، تاثیر عوامل مختلف بر عملکرد و رشد گیاهان دارویی ، فراوری و استخراج مواد موثره گیاهان دارویی ، روشهای حفاظت حمایت و بهره برداری اصولی از گیاهان دارویی و محولات فرعی جنگل و مرتع ،کاربرد گیاهان دارویی و فرآوره های آنها در پزشکی و دامپزشکی و صنایع مختلف سایر محورهای این همایش را تشکیل می دهد.
دبیر اجرایی همایش علمی توسعه صنعت گیاهان دارویی ایران از چاپ و انتشار کتابهایی با موضوع " صنعت گیاهان دارویی " در کشور هم زمان با برگزاری این همایش خبر داد.
 

 محقق گیاهان دارویی:گیاه صبرزرد یک داروخانه کامل طبیعی است

یکشنبه 27 دی 1388

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :حمید

بوشهر- محقق و کارشناس گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر گفت: گیاه صبرزرد یا آلوئه ورا یک داروخانه کامل طبیعی برای درمان دردهای انسان و دام است.
براساس متن پژوهشی که یک نسخه آن روز چهارشنبه از طریق پست الکترونیکی در اختیار ایرنا قرار گرفت، کهزاد سرطاوی افزود: به این گیاه، گیاه معجزه گفته می شود و در گذشته به عنوان هدیه در مجالس پادشاهان از آن استفاده می شده است.
وی اضافه کرد:ازاین گیاه دارویی که بصورت طبیعی و فراوری شده استفاده می شود، محصولاتی نظیرکرم سوختگی، شامپو، صابون، کرم‌های ضدآفتاب وضد التهاب، شربت‌های گوارشی، نوشیدنی‌های تقویتی‌، کمپوت‌، ترشی و مربا تولید می شود.
سرطاوی گفت:درمان سوختگی، ترمیم زخم‌ها، عفونت‌های قارچی، بیماری‌های گوارشی، سرماخوردگی و التهاب مفاصل، درمان دردهای کلیه و کبد از دیگر خواص دارویی این گیاه است.
وی ادامه داد:همچنین صبر زرد از معدود گیاهانی است که می‌تواند زخم‌های بیماران دیابتی را ترمیم کند.
سرطاوی بیان کرد: باتوجه به اینکه کاهش آب‌های زیرزمینی و شور شدن آب و خاک کشاورزی که منجر به کاهش بازدهی محصولات زراعی در بخش کشاورزی شده است و از طرفی مقاوم بودن گیاه صبرزرد در برابر دمای هوای بالا و شوری آب و خاک کشاورزی وسازگار با فقر خاک و اینکه به‌ راحتی می‌تواند از رطوبت هوا نیاز آبی خود را تامین کند، این گیاه به عنوان جایگزین مناسب برای زراعت در استان بوشهر به شمار می رود.
وی افزود: از طرفی ایجاد پاجوش در گیاه دارویی صبرزرد یک روند سازگاری با استرس‌های شدید محیطی استان بوشهر است.
سرطاوی گفت: در هرهکتار 10 تا 12هزار نهال این گیاه دارویی کشت می‌شود که پس از 12تا 15 ماه بسته به شرایط مدیریت مزرعه حداقل بین 15 تا 20 تن برگ قابل برداشت است که ارزش اقتصادی آن معادل 100 تا 120 میلیون ریال است.
وی اضافه کرد: مناطق عمده کشت این گیاه در استان بوشهر منطقه جلگه‌ای این استان شامل دشتستان، بوشهر، تنگستان، کنگان، جم و دیر است
نوشته شده توسط hamid در |  لینک ثابت   •